IOGT-logen 1721 Nordstjärnan
Under en tid var nykterhetsrörelsen väldigt betydelsefull för bygden. I deras pampiga byggnad sjöd det av aktivitet. En kortare beskrivning finns i bifogat dokument.
Logen 1721 Nordstjärnan
Under en tid var nykterhetsrörelsen väldigt betydelsefull för bygden. I deras pampiga byggnad sjöd det av aktivitet. En kortare beskrivning finns i bifogat dokument.
© 2025 Gränsforsminnen — Drivs med WordPress
Tema av Anders Noren — Upp ↑
7 februari, 2017 kl. 12:47
Läget på Knallen alldeles intill landsvägen mot Gnarp var ju helt perfekt!
Huset syntes från alla håll. Bättre placering av en samlingslokal kan man knappast tänka sig.
Godtemplarhuset användes för många skiftande ändamål, inte bara IOGT-sammankomster. Här utkämpades många rafflande bordtennismatcher med bl.a. bröderna Åke och Helge Westrin i Gränsfors BTK:s svartgula tröjor och vita kortbyxor, här skrattades högt och ljudligt åt Åsa-Nisses finurligheter, här dansades gammeldans till Johan Engbergs dragspelstoner (hustrun Kajsa på cittra), här avnjöts modernare tongångar med Edit Ahlgren, Göte Söder och Erland Lärka, här diggades rock’n’roll med Arne Brandt som Elvis-kopia och Ingmar Jansson på trummor. Och här sov 3-årige dottersonen Thomas så sött på vedlåren intill den väldiga kaminen en kväll när vi morbröder tränade bordtennis med gänget.
Ett enda IOGT-möte hann jag med, någon gång i början av 60-talet. Verksamheten hade sakta men säkert börjat tyna bort, förmodligen till följd av televisionens ankomst och bilismens genombrott.
Det känns ganska tomt när man åker förbi Knallen nuförtiden …
7 februari, 2017 kl. 13:38
Thomas är SYSTERSON och ingenting annat …
2 mars, 2020 kl. 10:05
Roligt att få läsa om min älskade pappa Helge och farbror Åkes bravader!